Bezpieczeństwo nad wodą z WOPR WZ i Pomorzem Zachodnim

Ratownicy WOPR Województwa Zachodniopomorskiego całorocznie przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Akcja, która angażowała nas w miesiącu lipcu jest szczególnie warta Waszej uwagi. Tym bardziej, że jej przesłanie warto zapamiętać nie tylko w czasie wakacji.

25 lipca. Światowy Dzień zapobiegania utonięciom jest wynikiem przyjętej rezolucji w sprawie zapobiegania utonięciom podjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Działania podejmowane przez podmioty związane z bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą pozwoliły na opracowanie kilku zasad, których zapamiętanie, a w razie konieczności zastosowanie może uratować życie nasze lub współwypoczywających.

Zapamiętaj!

Skutecznie wzywaj służby ratunkowe gdy zauważysz niebezpieczeństwo. Zawsze przedstaw się, określ swoją dokładna lokalizację i powiedz odbierającemu zgłoszenie co się wydarzyło, ile jest osób poszkodowanych. Zaczekaj aż dyspozytor potwierdzi przyjęcie zgłoszenie i pierwszy się rozłączy.

Jeśli znajdziesz się nagle w wodzie:

Dryfuj zachowaj spokój i staraj się utrzymywać w pozycji na plecach

Pozycja HELP (Heart, Elevated, Legs, Paddling). Pochyl ciało do tyłu, unosząc serce, unieś nogi i delikatnie wykonuj ruchy koliste. Dzięki temu staniesz się lepiej widoczny
i pomoc dotrze do Ciebie szybciej.

Zapobiegaj udarowi cieplnemu:

Nie przebywaj na słońcu w godzinach największego nasłonecznienie (od 10.00 do 15.00). Zaopatrz się w jasne i przewiewne nakrycie głowy oraz odzież z naturalny tkanin.

Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia, nie zapominaj o butelce z wodą.

Jeśli mimo wszystko zauważysz u siebie lub innych objawy udaru cieplnego (tj. zwiększone pocenie się, osłabienie, blada i wilgotna skóra, nudności lub wymioty lub zasłabnięcie).

Zareaguj jak najszybciej!

Przenieś poszkodowanego do cienia lub chłodnego miejsca. Spróbuj ochłodzić jego ciało.

Jeżeli poszkodowany jest przytomny i zdolny do picia, podaj mu małe ilości chłodnej wody do picia.

Jeśli stan poszkodowanego nie poprawia się lub jest poważny, zadzwoń pod numer alarmowy i poproś o pomoc medyczną.

O bezpieczeństwo nad wodą razem z WOPR WZ dba Pomorze Zachodnie.