Finał projektu Zachodniopomorska sieć szkół promujących zdrowie – Zielona Energia

Tak jest – to już dzisiaj! Od 9.00 w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Nauk o Ziemi przy ulicy Mickiewicza 16A oczekujemy 18 zespołów – reprezentantów Szkół Gimnazjalnych z terenu województwa. We wtorkowym finale wezmą udział czteroosobowe reprezentacje każdej ze szkół, areną zmagań będzie gmach Centrum Dydaktyczno – Badawczego Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Mickiewicza 16A), gdzie finaliści zmierzą się w kilkunastu konkurencjach obejmujących wiedzę zdobytą podczas projektu.

Finał odbędzie się w formie gry miejskiej, na 6 przestrzeniach, a w każdej z nich będą po 3 stacje. Już teraz możemy zdradzić, że uczniowie będą mieli za zadanie… pomoc jednemu z naukowców próbujących zatrzymać proces ocieplania klimatu i uratowania naszej planety. Pracuje on nad prototypowym urządzeniem FOTOBIOGENERATOREM, do budowy którego niezbędnych jest kilka składników. Właśnie w ich zdobyciu pomagać będą uczniowie – finaliści projektu! Uczestnicy nie mają jednak prostego zadania ponieważ muszą dostać się do konkretnych państw na całym świecie (zgodnie ze wskazówkami w paszporcie). Tam czekają na nich zadania do wykonania związane ze sprawnością fizyczną, zdrowym odżywianiem się,  umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, a nawet kreatywnością. Misja FOTOBIOGENERATOR przeplatana będzie szkoleniami, wskazówkami, oraz uczestnicy będą mieli okazje zdobywać cenną wiedzę przydatną również po jej zakończeniu.
Finał konkursu wojewódzkiego „Zachodniopomorska Sieć Szkół Promujących Zdrowie – Zielona Energia”, będzie doskonałą okazją do przetestowania ratowniczego Centrum Symulacyjnego Rescue LAB, mieszącego się w budynku Uniwersytetu Szczecińskiego, a także stworzonego w ramach projektu, serwisu szkoleniowego usprawniającego prowadzenie szkoleń i egzaminów z resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji. W Rescue Lab młodzież (a w przyszłości ratownicy WOPR) będzie miała okazję wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy zdobytymi do tej pory, na nowoczesnych fantomach ćwiczeniowych.
Uczestnicy poza dyplomami i wyróżnieniami rywalizować będą o cenne nagrody indywidualne.
Realizatorem projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, a całą akcję wspierają: Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, których przedstawiciele pojawią się na Finale. Zapraszamy

Harmonogram:

9.00  –  10.00      Akredytacja i przygotowania drużyn
10.00      Oficjalne otwarcie zawodów / Prezentacja poszczególnych stacji
10.00 – 13.00    Zawody finałowe dla uczniów / Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla nauczycieli
13.00     Poczęstunek (Obiad) / zliczenie punktów
14.00      Podsumowanie wyników rozdanie nagród i zakończenie