Kurs sternika motorowodnego w Świnoujskim WOPR

W dniu 26.05.2017 roku WOPR Świnoujście rozpoczął kurs sternika motorowodnego organizowany w ramach projektu “Ratujemy i uczymy ratować” współfinansowanego przez Gminę Miasto Świnoujście z Budżetu Obywatelskiego 2017.

Kursanci przez kilka godzin w piątek tj. 26.05.2017 uczestniczyli w zajęciach teoretycznych prowadzonych przez Instruktora Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. W czasie zajęć uczestnicy kursu poznali przepisy ruchu wodnego, zasady postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, a także budowę łodzi motorowodnej. Dodatkowo na podsumowanie wiedzy każdy z kursantów otrzymał podręcznik do dalszej nauki i przygotowania się do egzaminu teoretycznego.

Po dniu zajęć teoretycznych odbyła się część praktyczna na wodzie. Uczestnicy musieli opanować m. in. manewry łodzią, w tym zwroty o 180 oraz 360 stopni, jak również podejmowania osoby znajdującej się za burtą i dobijania do nabrzeża i cumowania. Są to sztandarowe zasady motorowodniaka, niezbędne do funkcjonowania w świecie sterników.

Nie lada wyzwaniem jest przeszkolenie ponad 30 osób, kiedy każda z nich musi zasiąść za stery, nauczyć się panować nad łodzią. Jest to niewątpliwie najtrudniejszy kurs spośród wszystkich, które organizowane są w ramach projektu “Ratujemy i Uczymy Ratować”.