Konferencja podsumowująca sezon kąpielowy 2021

W tym sezonie kąpielowym życie nad wodą straciły o 3 osoby mniej niż w tym samym okresie w roku 2020. Zachodniopomorski WOPR ocenia te wakacje dość dobrze. Ratownicy zaznaczają też, że wszystkie utonięcia zanotowano na plażach niestrzeżonych.

Patrząc na statystyki ogólnokrajowe w tym sezonie, to możemy powiedzieć, że w województwie zachodniopomorskim utonęło tylko 13 osób.  – mówił prezes Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk.

– Zależy nam bardzo, żeby ta statystyka była przede wszystkim zerowa. Chcemy wskazywać dobre zachowania nad wodą, bez alkoholu.  Bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców jest dla nas bardzo ważne – podkreślał, podobnie jak Apoloniusz Kurylczyk obecny na  konferencji wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Ratownicy odnotowali też pozytywne i budujące sytuacje. Dzięki świadomej postawie turystów, którzy przeprowadzili  resuscytację krążeniowo-oddechową przed przybyciem służb, udało uratować się trzy osoby.

W promowaniu bezpieczeństwa nad wodą pomagają różne akcje i kampanie wspierane przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Głównym ich celem jest  uwrażliwienie turystów i mieszkańców na podstawowe zasady związane z bezpiecznym wypoczynkiem w regionie, szczególnie nad wodą. Przykładem takich działań jest m.in. kampania informacyjna „Czasu nie cofniesz”, której celem było zwrócenie uwagi na nieodpowiedzialne zachowania oraz informowanie wypoczywających nad wodą o zagrożeniach płynących – dosłownie – z nadmiaru spożytego alkoholu. Uwagę turystów miały zwrócić liczne spoty profilaktyczne, które były regularnie publikowane w mediach społecznościowych. Dodatkowo opracowano materiały graficzne i billboardy z hasłem  „Czasu nie cofniesz”.

– W mediach społecznościowych osiągnęliśmy największe zasięgi. Wszystkie cztery filmy edukacyjne dotarły do ponad miliona użytkowników. Pamiętaliśmy też o turystach na plażach – były billboardy . Akcja spotkała się z dużym i bardzo pozytywnym odzewem. Efekt został osiągnięty – mówił prezes Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk.

listy obecności z wydziałów

W działania na rzecz WOPR zaangażowany był także Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego.

– 75% tonących nad morzem to turyści z różnych regionów Polski. Akcje, które realizuje WOPR przy wsparciu Wydziału Współpracy Społecznej i Wydziału Bezpieczeństwa są teraz nastawione na komunikowanie i profilaktykę zachowań, które podniosą kulturę pływania. I to się udaje. W województwie zachodniopomorskim średnia statystyka utonięć w ciągu dekady spada. I to spada o 10-12%, to bardzo dużo. Naszą wizją jest wizja utonięć zero – mówił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Sikora.

Oprócz kampanii informacyjnych prowadzone były też działania edukacyjne w ramach projektu Be Safe Box. Zespół edukatorów WOPR WZ był w Międzyzdrojach, Szczecinie, Stepnicy, Czaplinku, Dźwirzynie, Piecniku, Kołobrzegu, Stargardzie, Jarosławcu i Szczecinku. Każdy chętny odwiedzający Be Safe Box mógł nauczyć się zasad pierwszej pomocy, obsługi defibrylatora AED, zbadać swoją efektywność RKO czy poznać trendy zdrowotne. Grupą docelową byli mieszkańcy korzystający z aktywności wodnych i turyści odwiedzający województwo zachodniopomorskie. Podczas sezonowych działań profilaktycznych przeszkolono blisko 2,5 tys. osób. Maria Adamczyk, koordynatorka akcji Be Safe Box podkreślała, że w kolejnych edycjach chciałaby lepiej docierać z informacją do grup ryzyka, a więc do grupy wiekowej w przedziale od 40 do 50 lat. – Zauważyliśmy że te osoby raczej unikają takich stanowisk. Mówią, że już wszystko wiedzą – argumentowała.

Samorząd Województwa przeprowadził także akcje „Bezpieczne Lato”, w ramach której wyposażono ratowników WOPR WZ pełniących służbę na kąpieliskach śródlądowych na Pomorzu Zachodnim w indywidualne apteczki pierwszej pomocy.

W roku 2021 w okresie 15.06-31.08 na terenie województwa odnotowano:

  • 653 zdarzenia na obszarach wodnych (raporty System SZOT)
  • 230 zgłoszeń alarmowych koordynowanych przez CKRW (o 17 mniej niż w 2020), w tym m.in. :
  • 114 akcji ratowania życia, (12 więcej niż w 2020 r.)
  • 13 utonięć (wszystkie poza WOW),
  • 22 akcji technicznych,
  • 44 poszukiwań,
  • 3 informacyjnych,
  • 24 prewencyjnych,
  • 2 fałszywych/niepotwierdzonych zgłoszeń.

źródło: http://www.bezpieczenstwo.wzp.pl/aktualnosci/zachodniopomorski-wopr-podsumowuje-wakacje-walczymy-o-zero-utoniec